Mi is az a kávé?
Mindenki felismeri a pörkölt kávébabot, de nem biztos, hogy felismeri a kávénövényt
A kávéfák akár 9 méternél is magasabbra nőhetnek. A fákat a könnyebb betakarítás érdekében rövidre metszik, ezzel hozzájárulnak, hogy energiájukat megtakarítsák, terméshozamuk kiegyensúlyozottabb legyen. A kávéfáknak viaszos zöld leveleik vannak, melyek párosával egymással szemben helyezkednek el. Nyíló fehér virágaik illata mámorító és frissítő. A kávécseresznyék rövid száron közvetlenül az ágak mentén nőnek. A növény folyamatos ciklusban növekszik, ezért nem szokatlan, hogy virágokat, éretlen és érett gyümölcsöket egyszerre látunk egyetlen fán.
A cseresznyének közel egy évig tart mire beérik az első virágzást követően, majd nagyjából öt évnek kell eltelnie, hogy a növény elérje a teljes terméshozamot. Általában 7 és 20 éves koruk között a legtermékenyebbek, de akár 100 éves korukig is élhetnek. A terméshozam értő gondozással megőrizhető, sőt, a fajtától függően akár növekedhet is az évek során. Egy átlagos kávéfa évente 4.5 kg kávécseresznyét vagy 1 kg zöld kávét terem.
Minden kereskedelmi forgalomban kapható kávé a kávéöv (Coffee Belt) nevű régióból származik. A fák a legjobban a meredeken lejtős, tápanyagokban gazdag talajt kedvelik, ahol a hőmérséklet kiegyensúlyozott, a csapadék pedig gyakori.
A kávé botanokai osztályozása
A kávé eredete a Coffea néven ismert növénynemzetségre vezethető vissza, amelyen belül több mint 500 nemzetség található. A kávé számos kulturális és gazdasági változást hozott létre. Azonban, a kávénövényfajok besorolása még mindig vitatott téma a szakemberek között.
Carolus Linnaeus svéd természettudós volt az, aki 1753-ban elsőként rendszerezte és leírta a Coffea Arabicát a "Species Plantarum" című művében. A szákértők becslése szerint 25 - 50 különböző kávénövényfaj létezhet.
A Coffea nemzetség legismertebb képviselője minden kétséget kizáróan a Coffea arabica. Ez az arabica kávécserje - volt az első, amelyet Linnaeus beemelt nemzetségi rendszerébe. További ismert fajok közé tartozik a Coffea canephora, más néven robusta, és a ritkábban előforduló Coffea liberica.
Végezetül kijelenthetjük, hogy Carolus Linnaeus óta sok minden változott. A tudomány fejlődése lehetővé tette számunkra, hogy jobban megértsük ezt a bonyolult és lenyűgöző nemzetséget. Valószínűleg még mindig vannak felfedezésre váró fajok és változatok, így továbbra is izgalmas utazás vár ránk a Coffea nemzetség világában.
A kereskedelmi kávéiparban két fontos kávéfajta létezik: az Arabica és a Robusta.
Arabica kávé - C. arabica
A Coffea Arabica az eredetileg Etiópiában felfedezett kávéfák leszármazottja. Termésük finom, enyhe, aromás kávét ad, és a világ kávétermelésének körülbelül 70%-át teszi ki. A bab laposabb és husszúkásabb, mint a Robusta, és alacsonyabb a koffeintartalma.
A kávé piacán az Arabica kávék hozzák a legmagasabb hasznot. A jobb arabika kávék – általában 610–1830 méteres tengerszint feletti magasságban termemnek –, bár az optimális tengerszint feletti magasság az Egyenlítőhöz való távolság függvényében változik.
A legfontosabb tényező az, hogy a hőmérsékletnek enyhének kell maradnia, ideális esetben 15-25 C-fok között, évente körülbelül 1500 mm csapadékkal. Bár kereskedelmi méretekben termesztik néhány olyan helyen az arabica kávét, ahol éréskor akár a 32 fokot is lehet. A fák a hőmérséklettel kapcsolatosan nem túl kényesek, de egy erős fagy egy éjszaka alatt megöli őket. Nem szeretik az erős szelet. Ha túl erős a szél, megrongálja és lefújja a leveleket, és a virágokat.
Az arabica kávé termesztése a azért is költséges, mert a fák az enyhén lejtős földfelszínt kedvelik, ezt viszont nehéz megközelíteni. Ezenkívül, mivel a fák kevésbé ellenálók, mint a robusta, további gondoskodást és odafigyelést igényelnek.
Coffea canephora - C. canephora var. Robusta
A robusta kávék nagy részét Közép- és Nyugat-Afrikában, Délkelet-Ázsia egyes részein, köztük Indonéziában és Vietnamban, valamint Brazíliában termesztik. A robusta termesztése folyamatosan növekszik, bár a világpiacnak csak mintegy 30%-át teszi ki.
A robusta kávékat leginkább kávékeverékek (Blend-ek) részeként használják, így markánsabb ízeket erősebb karaktert adnak az italnak, valamint az instant kávék alapanyaga is nagyrészt a robusta kávé. Maga a Robusta kávébab valamivel kisebb, és gömbölyűbb mint népszerűbb társa, az Arabica.
A robusta fa ellenállóbb a betegségekkel és a kártevőkkel szemben, ami megkönnyíti és olcsóbbá teszi a termesztését. Az is előnyére válik, hogy toleránsabb a magasabb hőmérséklettel, szereti a 24 és 30 fok közötti hőmérsékletet, ez lehetővé teszi, hogy sokkal alacsonyabb magasságban termesszék, mint az arabicát.
Vízigénye megegyezik kényesebb fajtársával, Évente körülbelül 1500 mm csapadékot igényel, és ugyancsak nem tolerálja a fagyot. Íze jellegzetes, koffeintartalma 50-60%-kal több mint az arabica kávénak.
Arabica Robusta
A kávécseresznye anatómiája
A világ egyik kedvenc itala, valójában a kávécseresznye magjából készül. A gyümölcsöt szüretelik, feldolgozzák, majd megpörkölik. Ebből készül a fekete arany, a kávé. Az alábbi képek bal oldalán látható egy kávécseresznye felépítése, jobboldalt egy nyers, és egy pörkölt kávészemet látunk.
A kávécseresznye külső rétege az (outer skin), éréskor színe a fajtájától függ, de leggyakrabban sárga, vagy piros. Ez körülöleli a gyümölcshúst (pulp – mesocarp-mucilage) ez a kávé gyümölcsének a húsa, ez az alapja a CASCARA kávéknak. Ezt követi egy pektin réteg (pectine layer) ez felel a kávébab védelméért. Alatta a (parchment vagy endocarp), ez egy vastag héjszerű réteg, amely 3-7 rétegből áll. Alatta találjuk az ezüst hártyát, (silver skin) ez a legkülső réteg ami beburkolja a magot, a kávébabot.
Előfordulhat, hogy a gyümölcsben csak egy érett
mag alakul ki, ez bármelyik fajtánál lehetséges. Ezt gyöngykávénak hívjuk.
A kiváló minőségű Dél-Olasz Caffé Gioia kávétermékek elérhetők:
Szemes kávé, őrölt kávé, Nespresso kompatibilis kapszula, Dolce Gusto kompatibilis kapszula, Lavazza Espresso Point kompatibilis kapszula, és E.S.E. kávépárna kivitelben is.
3 Hozzászólások
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.
Glad you liked it, thanks for the feedback!
Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
Thank you for your feedback, enjoy your coffee!
Looking for the best Data Science institute in Kerala? Archon Solutions in Kochi offers comprehensive training in Data Science. Our institute ensures excellent IT placements and prepares you for highly paid jobs in the industry. https://www.archonsolution.in/
Szólj hozzá